Славски колач – два јако добра савета (и још један)

Славски колач – два јако добра савета (и још један)

За новопечене домаћице и домаћине прављење првог славског колача у својој породици уме да буде прилично стресно. Посебно уколико наше маме и баке нису живеле црквеним животом па нам нису пренети поједини тако важни генерацијски савети.

Преносимо овај детаљно објашњен рецепт са форума Светосавље.орг у коме су, између осталог, дата два најбоља савета да славски колач „успе”.

Први, када послажемо „лоптице” (јуфке) теста у шерпу у којој ћемо пећи славски колач, треба да оставимо тесто у тој шерпи да нарасте још пола сата, па тек након тога да ставимо колач у рерну да се пече. На тај начин ћемо избећи ону ситуацију да славски колач „искипи” и да се „расцвета” преко рубова шерпе и да почне да се распада.

Други јако добар савет јесте да колач извадимо из рерне пред крај печења, затим да га извадимо из шерпе и, када залепимо украсе и са стране и горе, да га вратимо таквог (без шерпе) на решетку шпорета да се украси залепе, а колач испече са свих страна. Тако постижемо да колач буде румен са свих страна, а не превише загорео и препечен одозго.

Хвала нашој светосавки Даци на доброј вољи и времену да овај рецепт напише за све нас код којих постоји прекид породичне традиције и генерацијске размене искустава о томе како се прави славски колач.

ПравославниРодитељ.орг

 

СЛАВСКИ КОЛАЧ

Уколико нека домаћица има „пекарицу” (машину за мешење и печење хлеба), тесто за славски колач може умесити и у њој, са следећом рецептуром:

– 330 мл воде
– 1,5 кашика жутог шећера
– 1 кашичица соли
– 2 кашике уља
– 620 грама белог брашна
– пола коцкице свежег квасца (ставити у удубљење од брашна)

Кад се тесто у пекарици умеси, све остало у вези са печењем у рерни и слагањем украса остаје исто као у рецепту који следи.

Потребно је:

1 кг брашна, најбоље је 500 гр меког и 500 гр оштрог али може и само једно или друго.

1 свежи квасац,

2 каш. шећера,

1 каш. соли

и кора 1 већег лимуна.

 

Квасац помешати са шећером и топлом водом и оставити га да надође (израз моје баке). У ванглу сипати брашно, со и рендану корицу од лимуна (пазити кад се ренда да се не изренда онај бели слој одмах испод коре).

 

Кад квасац надође, сипати га у брашно и с додатком млаке воде замесити средње тврдо тесто (подразумева се и додатак освећене водице).

 

Оставити тесто да нарасте покривено чистом крпом. Кад нарасте (тесто треба да се удвостручи), премесити га (ако се има времена, најбоље да нарасте још једном; ако не, довољно је и само једном).

 

Укључити рерну на 250 степени и у њу ставити шерпу у којој ће се пећи колач да се добро угреје. Кад је угрејана подмазати ја воском (може и обичним уљем, нап. ПравРод.орг) и оставити да се охлади.

 

Мали савет: ако имате папир за печење, исеците га у облику дна шерпе и положите га на дно. Тако ћете касније много лакше извадити славски колач из шерпе.

 

Од теста одвојити 1/3, обликовати погачу и спустити у шерпу (земља). Од остатка теста обликовати 4 јуфке и сложити преко земље,то је небо. Оставити да нарасте 30 минута.

 

Кад нарасте, ставити у рерну да се пече, а температуру смањити на 120 степени. У зависности од рерне пећи колач око 1-1,5 сат.

 

За то време умесити око 250 гр брашна са кашичицом соли и водом у тврдо тесто. Растањити га танко и правити украсе. Ја користим модле за колаче и печате које сам купила код белоруских монахиња (онај печат са Пресветом Богородицом). Када је колач печен извадити га из шерпе па лепити на њега украсе. Украси се лепе тако сто се направи тесто као за палачинке од брашна и воде па се са њим четкицом премаже део колача на који лепимо украсе.

 

Кад је цео колач украшен, вратимо га без шерпе на решетку у искључену рерну да се украси добро осуше и прилепе за колач (око 10-15 мин.) Обавезни украси на колачу су плетеница на споју земље и неба око колача која симболизује Христов венац, затим плетеница која образује крст по средину колача а иде између јуфки, и печати. Сви други украси су добра воља и креативност домаћице. Колач може да буде и без лимунове коре – то је ствар укуса.

 

Извор: форум Светосавље.орг, уз малу допуну и појашњења редакције ПравославниРодитељ.орг